Gävle Hamn AB har tecknat ett nytt 15-årigt avtal med energibolaget St1 som gäller från den 1 juli 2026. Avtalet skapar långsiktighet och förutsägbarhet för båda parter och ger goda förutsättningar för fortsatt samarbete i Gävle hamn.
Avtalet omfattar ytor för terminal- och hamnverksamhet och tydliggör ramarna för St1:s nyttjande av Gävle hamns ytor, anläggningar och infrastruktur över tid.
– Med ett långsiktigt avtal får vi en tydlig och stabil grund för det fortsatta samarbetet. St1 är en viktig aktör i Gävle hamn och vi ser positivt på att fortsätta utvecklas tillsammans, säger Fredrik Svanbom, vd på Gävle Hamn AB.
Långsiktighet för fortsatt samarbete
För St1 innebär avtalet en långsiktig närvaro i en hamn som är viktig för bolagets energilogistik och fortsatta utveckling.
– Ett långsiktigt avtal med Gävle Hamn ger oss stabila förutsättningar att fortsätta investera i och utveckla vår verksamhet i Gävle. Det skapar både planeringshorisont och flexibilitet i en energimarknad under förändring, säger Mattias Paulsson, Head of Business Development, Energy Trade & Logistics, St1.
Gävle hamn har en viktig roll i St1:s logistikflöden och utgör en viktig nod för energiförsörjning. I takt med omställningen till mer hållbara energilösningar ser St1 Gävle som en långsiktig plattform för fortsatt utveckling.





